Our Work

Fellows of the Royal Society of Canada

The Royal Society of Canada (RSC), the country’s oldest and most prestigious scholarly institute, recognizes outstanding scholarship, research and achievement in the arts, humanities and sciences.

2016 - Bruce Dancik, Agricultural, Life and Environmental Sciences (Renewable Resources)
2016 - Graham Pearson, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2016 - Rich Sutton, Science (Computing Science)
2015 - Mark Lewis, Science (Mathematical and Statistical Sciences/Biological Sciences)
2015 - Zhenghe Xu, Engineering (Chemical and Materials Engineering)
2014 - Mark Boyce, Science (Biological Sciences)
2014 - Warren Finlay, Engineering (Mechanical Engineering)
2014 - Marnie Giesbrecht, Arts (Music)
2014 - Bernard Linsky, Arts (Philosophy)
2014 - Martin Sharp, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2014 - Austin Mardon, John Dossetor Health Ethics Centre
2013 - Simaan AbouRizk, Engineering (Civil and Environmental Engineering)
2013 - Debra Cairns, Arts (Music)
2013 - James Pinfold, Science (Physics)
2013 - Raymond Egerton, Science (Physics)
2012 - John England, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2012 - Gregory Forth, Arts (Anthropology)
2012 - Don Page, Science (Physics)
2012 - Witold Pedrycz, Engineering (Electrical and Computer Engineering)
2011 - Richard Fedorak, Medicine and Dentistry (Gastroenterology)
2011 - Andy Knight, Arts (Political Science)
2011 - John Newman, Arts (Linguistics)
2011 - Jan Selman, Arts (Drama)
2011 - James Shapiro, Medicine and Dentistry (Surgery)
2011 - Joel Weiner, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
2010 - Paul Armstrong, Medicine and Dentistry (Cardiology)
2010 - David Brindley, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
2010 - X. Chris Le, Medicine and Dentistry (Laboratory Medicine and Pathology)
2009 - Jillian Buriak, Science (Chemistry)
2009 - Liz Ingram, Arts (Art and Design)
2009 - Francis Pelletier, Arts (Philosophy)
2009 - Leonard Ratzlaff, Arts (Music)
2009 - Robert Wilson, Arts (Philosophy)
2008 - Miodrag Belosevic, Science (Biological Sciences)
2008 - Robert Creaser, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2008 - Wayne Grover, Engineering (Electrical and Computer Engineering)
2008 - Wolfgang Jäger, Science (Chemistry)
2008 - Gary Libben, Arts (Linguistics)
2008 - Mark Nuttall, Arts (Anthropology)
2008 - Claudine Potvin, Arts (Modern Languages and Cultural Studies)
2008 - Miriam Stewart, Nursing (Nursing)
2008 - Melvin Tyree, Agricultural, Life and Environmental Sciences (Renewable Resources)
2008 - Jean Vance, Medicine and Dentistry (Medicine/Endocrinology)
2007 - Wiktor Adamowicz, Agriculture, Life and Environmental Sciences (Rural Economy)
2007 - Sarah Carter, Arts (History and Classics)
2007 - Timothy Caulfield, Law
2007 - Philip Halloran, Medicine and Dentistry (Nephrology)
2007 - Larry Heaman, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2007 - Gary Lopaschuk, Medicine and Dentistry (Pediatrics)
2007 - Ronald McElhaney, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
2007 - Marek Michalak, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
2007 - A Richard Palmer, Science (Biological Sciences)
2007 - Keir Pearson, Medicine and Dentistry (Physiology)
2007 - Jonathan Schaeffer, Science (Computing Science)
2007 - Ian Stirling, Science (Biological Sciences)
2007 - Diane Taylor, Medicine and Dentistry (Medical Microbiology and Immunology)
2006 - Stanley Boutin, Science (Biological Sciences)
2006 - Fernand Ellyin (Engineering (Mechanical Engineering)
2006 - Jonathan Hart, Arts (English and Film Studies)
2006 - Steve Hrudey, Public Health (Public Health Sciences)
2006 - Brian Jones, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2006 - Adam Morton, Arts (Philosophy)
2006 - Daniel Woolf, Arts (History and Classics)
2005 - Theresa Allen, Medicine and Dentistry (Pharmacology)
2005 - Michael Evans, Science (Physics)
2004 - Diane Cox, Medicine and Dentistry (Medical Genetics)
2004 - Shrawan Kumar, Rehabilitation Medicine (Physical Therapy)
2004 - Raymond Rajotte, Medicine and Dentistry (Surgery)
2004 - Daniel Smith, Engineering (Civil and Environmental Engineering)
2004 - D Lorne Tyrrell, Medicine and Dentistry (Medical Microbiology and Immunology)
2003 - Jed Harrison, Science (Chemistry)
2003 - Beverly Lemire, Arts (History and Classics)
2002 - Norman Beaulieu, Engineering (Electrical and Computer Engineering)
2002 - Chris Bleackley, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
2002 - Janine Brodie, Arts (Political Science)
2002 - Carol Cass, Medicine and Dentistry (Oncology)
2002 - Richard Rachubinski, Medicine and Dentistry (Cell Biology)
2001 - Ernie Ingles, Provost and Vice-President Academic (Libraries)
2001 - S George Pemberton, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
2000 - Patricia Demers, Arts (English and Film Studies)
2000 - C R (Bob) Hinings, Business (Strategic Management and Organization)
2000 - Robert Wolkow, Science (Physics)
1999 - Lorne Babiuk, Vice-President Research
1999 - Philip Currie, Science (Biological Sciences)
1999 - Jagannath Das, Education (Educational Psychology)
1998 - Indira Samarasekera, Engineering (Chemical and Materials Engineering)
1998 - Roderick Wasylishen, Science (Chemistry)
1998 - Alfred Weiss, Science (Mathematical and Statistical Sciences)
1997 - Isobel Grundy, Arts (English and Film Studies)
1997 - John Vederas, Science (Chemistry)
1996 - Jacob Masliyah, Engineering (Chemical and Materials Engineering)
1996 - Regula Qureshi, Arts (Music)
1996 - Nicole Tomczak-Jaegermann, Science (Mathematical and Statistical Sciences)
1996 - Dennis Vance, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1995 - David Bundle, Science (Chemistry)
1995 - Gordon Rostoker, Scienc (Physics)
1994 - Derek Sayer, Arts (Sociology)
1993 - Edwin Daniel, Medicine and Dentistry (Pharmacology)
1993 - Lawrence Wang, Science (Biological Sciences)
1992 - Gary Kelly, Arts (English and Film Studies)
1992 - Nathaniel Rutter, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
1991 - Patricia Clements, Arts (English and Film Studies)
1991 - Robert Hodges, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1990 - Chuji Hiruki, Agricultural, Life and Environmental Sciences
1990 - Gary Horlick, Science (Chemistry)
1990 - Rowland McMaster, Arts (English and Film Studies)
1990 - Douglas Owram, Arts (History and Classics)
1989 - William Bridger, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1988 - Yasushi Takahashi, Science (Physics)
1987 - William Graham, Science (Chemistry)
1987 - Edward Mozejko, Arts (Modern Languages and Cultural Studies)
1986 - Edward Blodgett, Arts (Modern Languages and Cultural Studies)
1986 - Brian Sykes, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1985 - Michael James, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1985 - Richard Peter, Science (Biological Sciences)
1983 - Erwin Diener, Medicine and Dentistry (Medical Microbiology and Immunology)
1983 - Milan Dimic, Arts (Modern Languages and Cultural Studies)
1983 - Duncan Fishwick, Arts (History and Classics)
1983 - Gwynne Nettler, Arts (Sociology)
1983 - David Schindler, Science (Biological Sciences)
1982 - William Jones, Arts, (History and Classics
1982 - James MacGregor, Engineering (Civil and Environmental Engineering)
1981 - Ronald Coutts, Pharmacy and Pharmaceutical Sciences
1980 - C Fred Bentley, ALES (Renewable Resources)
1980 - Leslie Green, Arts (Political Science)
1980 - Neil Madsen, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1980 - Juliet McMaster, Arts (English and Film Studies)
1980 - Robert Moody, Science (Mathematical and Statistical Sciences)
1979 - William Ayer, Science (Chemistry)
1979 - Karol Krótki, Arts (Sociology)
1979 - Lawrence Smillie, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1979 - William Wonders, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
1978 - Cyril Kay, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1978 - Paul Kebarle, Science (Chemistry)
1977 - Walter Harris, Science (Chemistry)
1976 - Mary Spencer, ALES (Agricultural, Food and Nutritional Science)
1975 - Norbert Morgenstern, Engineering (Civil and Environmental Engineering)
1973 - John Colter, Medicine and Dentistry (Biochemistry)
1973 - Edwin Cossins, Science (Biological Sciences)
1972 - D Ian Gough, Science (Physics)
1961 - Paul Gorham, Science (Biological Sciences)
1961 - Charles Stelck, Science (Earth and Atmospheric Sciences)
1956 - Robert Folinsbee, Science (Earth and Atmospheric Sciences)